Davis Leather Power Rocking Recliner with Power Headrest
Davis features a rolled arm that slopes back for a sharp look, adding to its clean, tailored appeal. Slight contoured seating cradles you while the divided back cushion and fully padded footrest provide comfort for your tired feet. A power reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position, and a dual power button allows you to independently adjust the headrest for custom relaxation.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Rocking | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Davis |
|---|---|
| Features | Power, Rocking, Power Headrest(s), and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 26.33 |
| Carton Weight | 130 lb |
| Product Weight | 130 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Davis |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Jay Rocking Recliner
Maverick Rocking Recliner
Minimum Proximity Recliner With Nails
Vail Rocking Recliner
1310-31 Addie Push Back Recliner
Beau Silt Fabric Power Recliner with Power Headrest
Astor Rocking Recliner
Leather Rocker Recliner With Nails
Leather Minimum Proximity Recliner With Nails
Joshua Rocking Recliner
Swivel Gliding Recliner
Swivel Gliding Recliner With Nails
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!