Chip Fabric Rocking Recliner
Chip offers extreme comfort in a simple, smartly scaled frame. Its overstuffed back cushions and high-density seat cushion begs you to sit down and stay awhile. This recliner is sure to be a great addition to your any living area with its traditional look and inviting design. Rock back and forth while relaxing, or smoothly recline from an upright to a fully reclined position.
Features
| Rocking | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Chip |
|---|---|
| Features | Non-Power and Rocking |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 22.85 |
| Carton Weight | 110 lb |
| Product Weight | 110 lb |
| Motion Type | Stationary |
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 × 39 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Chip |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Pinnacle Rocking Recliner
James Rocking Recliner
Leather Minimum Proximity Recliner With Nails
Minimum Proximity Recliner With Nails
Jasper Rocking Recliner
Rocker Recliner
Greyson Rocking Recliner
Leather Rocker Recliner With Nails
Rocker Recliner With Nails
1320-31 Addie Push Back Recliner
1310-31 Addie Push Back Recliner
Wynne Rocking Recliner
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!