Catalina Leather Rocking Recliner
Contemporary-styled comfort invites all-day lounging with the Catalina rocking recliner. Easily unwind with its gentle rocking motion and recline function that can be adjusted with the handle-activated system in the arm. Catalina’s deep-set back wings and sloped arms offer a sleek aesthetic for living spaces, while a contoured seat, fully padded footrest and divided back cushion provide support for complete relaxation.
Features
| Rocking | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Catalina |
|---|---|
| Features | Non-Power and Rocking |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 22.85 |
| Carton Weight | 97 lb |
| Product Weight | 97 lb |
| Motion Type | Stationary |
| Weight | 97 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Henry Caramel Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Maverick Rocking Recliner
Henry Fog Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Swivel Gliding Recliner With Nails
Jasper Rocking Recliner
Astor Rocking Recliner
Kodie Rocking Recliner
Vail Rocking Recliner
Jay Rocking Recliner
Leather Minimum Proximity Recliner With Nails
Swivel Gliding Recliner
Lancer Rocking Recliner
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!