Catalina Leather Power Rocking Recliner
Contemporary-styled comfort invites all-day lounging with the Catalina power rocking recliner. Easily unwind with its gentle rocking motion and adjust the recline with the touch of a button in the arm. Catalina’s deep-set back wings and sloped arms offer a sleek aesthetic for living spaces, while a contoured seat, fully padded footrest and divided back cushion provide support for complete relaxation.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Rocking | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Catalina |
|---|---|
| Features | Power, Rocking, and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 22.85 |
| Carton Weight | 105 lb |
| Product Weight | 105 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Trouper Rocking Recliner
Minimum Proximity Recliner With Nails
Beau Silt Fabric Power Recliner with Power Headrest
Swivel Gliding Recliner
Fulton Rocking Recliner
Vail Rocking Recliner
Leather Rocker Recliner With Nails
Leather Minimum Proximity Recliner With Nails
Greyson Rocking Recliner
Henry Fog Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Sparrow Rocking Recliner
Jay Rocking Recliner
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!