Catalina Leather Power Recliner
Contemporary-styled comfort invites all-day lounging with the Catalina power recliner. Easily recline back and unwind with the touch of a button in the arm. Catalina’s deep-set back wings and sloped arms offer a sleek aesthetic for living spaces, while a contoured seat, fully padded footrest and divided back cushion provide support for complete relaxation.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Catalina |
|---|---|
| Features | Power, Charging Ports Included, and Wall Hugger |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 22.85 |
| Carton Weight | 103 lb |
| Product Weight | 103 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 103 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
1320-31 Addie Push Back Recliner
Jasper Rocking Recliner
Leather Rocker Recliner With Nails
Leather Minimum Proximity Recliner With Nails
Minimum Proximity Recliner
1310-31 Addie Push Back Recliner
Rocker Recliner With Nails
Minimum Proximity Recliner With Nails
Joshua Rocking Recliner
Kodie Rocking Recliner
Reed Rocking Recliner
Henry Beige Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!