Catalina Fabric Power Recliner with Power Headrest
Contemporary-styled comfort invites all-day lounging with the Catalina power recliner with power headrest. Easily recline back, adjust the headrest, and unwind with the touch of a button in the arm. Catalina’s deep-set back wings and sloped arms offer a sleek aesthetic for living spaces, while a contoured seat, fully padded footrest and divided back cushion provide support for complete relaxation.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Catalina |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, and Wall Hugger |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 22.85 |
| Carton Weight | 115 lb |
| Product Weight | 115 lb |
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 33 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
James Rocking Recliner
Sparrow Rocking Recliner
Leather Rocker Recliner With Nails
Reed Rocking Recliner
Beau Silt Fabric Power Recliner with Power Headrest
Henry Burnt Umber Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Joshua Rocking Recliner
Pinnacle Rocking Recliner
Jay Rocking Recliner
Astor Rocking Recliner
Jasper Rocking Recliner
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!