Artemis Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Escape to your own personal paradise with the Artemis power recliner. De-stress with ample relaxation space and indulgent waterfall chaise seats. Luxurious heat and air massage soothes overworked muscles for ultimate wellness, while Zero Gravity recline transports you to a state of weightlessness. Customize your comfort with a power control that adjusts heat, massage , recline, headrest and lumbar support, complete with USB-A and USB-C ports to keep your devices charged and within reach. With the Artemis, every day is a vacation.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Massage | Yes |
| Rocking | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Artemis |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Zero-Gravity Reclining, Rocking, Charging Ports Included, Heat & Air Massage, and MyRecline App Control |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 886-01 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 21.264 |
| Carton Weight | 172.000 lb |
| Product Weight | 172 lb |
| Product Weight | 145.95 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 145.95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 36 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Artemis |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Jasper Rocking Recliner
Swivel Gliding Recliner
Reed Rocking Recliner
Henry Fog Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Beau Silt Fabric Power Recliner with Power Headrest
Lancer Rocking Recliner
Astor Rocking Recliner
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Leather Rocker Recliner With Nails
Trouper Rocking Recliner
Sparrow Rocking Recliner
James Rocking Recliner
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!