Arlo Leather Power Rocking Recliner with Power Headrest & Lumbar
Get the premium look of leather and an array of wellness-enhancing features with the Arlo Power Recliner with Power Headrest and Lumbar. Using the power control in the arm, you can seamlessly adjust the headrest, lumbar and recline to find the perfect position for relaxation. A USB charging port built into the power control keeps devices powered up and ready to go. Distinctive triple-divide back cushions add refinement and keep your head, neck and lower back supported. Your legs stay comfy in the contoured seat with chaise pad, and rounded pad-over track arms take pressure off your forearms. Enjoy a balance of firmness and flexibility as you sit with our patented DualFlex Spring System™, which also enhances the recliner’s durability. With more than 50 leather or leather match options to choose from, you can create an aesthetic that perfectly suits your unique style.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Rocking | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Features | Power, Rocking, Power Headrest(s), and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 4-5 |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 164 lb |
| Product Weight | 164 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 164 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Swivel Gliding Recliner
Henry Caramel Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Leather Minimum Proximity Recliner With Nails
Minimum Proximity Recliner
Henry Fog Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Swivel Gliding Recliner With Nails
Kodie Rocking Recliner
1310-31 Addie Push Back Recliner
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Reed Rocking Recliner
Trouper Rocking Recliner
Fulton Rocking Recliner
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!