Arlo Leather Power Recliner
Enhance your home’s comfort and style with the Arlo Power Recliner, available in our premium leather upholstery. To easily transition from sitting to reclining and find a position conducive to relaxation, use the power control conveniently located in the arm. A USB charging port in the control allows you to keep devices powered up and ready for use. With our patented DualFlex Spring System™, which offers firmness and flexibility as you sit, you can be sure that your recliner will stay supportive for years to come. Additional comfort-enhancing features include triple-divide back cushions that have a refined look and keep your head, neck and lower back comfy. A contoured seat with chaise pad takes pressure off your legs as you sit, while rounded pad-over track arms keep your forearms supported. Choose from more than 50 leather or leather match options, which have a high-end look and are easy to maintain.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Features | Power, Charging Ports Included, and Wall Hugger |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 158 lb |
| Product Weight | 158 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 158 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Pinnacle Rocking Recliner
Rocker Recliner
Rocker Recliner With Nails
Lancer Rocking Recliner
Henry Caramel Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Kodie Rocking Recliner
Sparrow Rocking Recliner
Henry Fog Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Jasper Rocking Recliner
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Swivel Gliding Recliner With Nails
Henry Burnt Umber Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!