Aria Sedona Leather Power Recliner
The first of its kind on the market, Aria brings unparalleled luxury. Complete with cutting-edge 4 Zero Recline, this recliner is the pinnacle of relaxation for any space. With cushions containing CloudLux toppers for an impossibly soft seat, this piece brings ultimate comfort for the whole family. The convenient power control also includes USB-A and USB-C ports for charging all your devices. For cutting-edge comfort, look no further than Aria.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Aria |
|---|---|
| Features | Power, CloudLux Cushion(s), and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 734-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 23.854 |
| Carton Weight | 134.000 lb |
| Product Weight | 134 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 134 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 38 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Aria |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Wynne Rocking Recliner
Swivel Gliding Recliner
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Minimum Proximity Recliner
Astor Rocking Recliner
Sparrow Rocking Recliner
Minimum Proximity Recliner With Nails
Beau Silt Fabric Power Recliner with Power Headrest
1310-31 Addie Push Back Recliner
Rocker Recliner With Nails
Rocker Recliner
James Rocking Recliner
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!