Score Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Relax into weightlessness with the Score Power Recliner with Power Headrest & Lumbar. The zero-gravity feature balances weight evenly, to provide the perfect levity while reclined. While the power headrest and lumbar adjust independently for comfort personalized to you. A USB port, with zero-draw technology, gives you peace of mind while charging devices. Built with our patented DualFlex Spring System Score ensures flexibility and support for years to come. Choose from hundreds of fabric options to match any taste or decor.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Score |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 4-5 |
| Carton Volume | 30.431 |
| Carton Weight | 152.000 lb |
| Product Weight | 152 lb |
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 36 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Score |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Brett Loveseat With Nails
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Jaden Loveseat
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Double Reclining Loveseat
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Henry Fog Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Monroe Loveseat
Brett Loveseat
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!