Nola Loveseat
The Nola collection is as versatile as they get. Its naturally casual style works well in any home. Its track arm, welted back and seat cushions, and block leg create a comfy classic. Make it as modern or as classic as you desire with our collection of 400+ fabrics. Available as a sofa, apartment sofa, loveseat, chair, ottoman, queen sleeper, and sectional with and without power motion capability.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 63″ (160 cm) 63INH |
|---|---|
| Depth | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Height | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Seat Width | 52″ (132.1 cm) |
| Seat Depth | 20″ (50.8 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Dark Brown |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, block foam with poly fiber wrap, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated |
| Legs | 2.75″ x 4″ x 3.63” wood, screw-in |
| Pillows | 2 x 20” fiber fill. Optional |
| Upgrades | Frame Coil, Coil Cushion, feather blend pillows |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Henry Fog Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Double Reclining Loveseat With Nails
Double Reclining Loveseat With Nails
Alister Porcelain Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Arlie Loveseat
Brett Loveseat With Nails
Linden Charcoal Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Linden Charcoal Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Linden Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Alister Sedona Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!