Mustang Rust Leather Power Loveseat with Power Headrest
Infuse your living space with a touch of Western charm with the Mustang power reclining loveseat with power headrests. Inspired by the rugged elegance of cowboy boot designs, this loveseat features intricately stitched details along the arms that enhances its distinctive character. With power reclining and headrest support that adjusts independently, you can customize your relaxation experience. Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ seat system ensures enduring support and durability. Upholstered in rich, rust brown premium leather, this loveseat brings both style and comfort to your home, creating a warm and inviting atmosphere.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Mustang |
|---|---|
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 729-70 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 43.224 |
| Carton Weight | 239.000 lb |
| Product Weight | 239 lb |
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 60 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Mustang |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Brett Loveseat With Nails
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Arlie Loveseat
Henry Fog Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Monroe Loveseat
Alister Porcelain Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Linden Charcoal Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Loveseat
Brett Loveseat
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!