Grant Ivory Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Settle in for a comfortable sit with the Grant leather power reclining loveseat. Plush back cushions, contoured seats and footrests with ample padding provide support that lasts. This loveseat is built with Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ system, offering a mix of flexibility and durability. Easy-to-access power controls on both sides of the loveseat allow users to independently adjust the recline and headrest, while a built-in USB port allows you to conveniently charge devices. Premium ivory white leather enhances the elegant look of the loveseat, which includes beautiful tufting on the back cushions and distinctive sloped arms.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Grant |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), 2-Cushion, and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 009-11 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 46.896 |
| Carton Weight | 288.000 lb |
| Product Weight | 288 lb |
| Weight | 288 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 63 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Grant |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Arlie Loveseat
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Monroe Loveseat
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Fog Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Brett Loveseat
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Double Reclining Loveseat With Nails
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Linden Charcoal Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Double Reclining Loveseat
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!