Catalina Leather Reclining Loveseat
Contemporary-styled comfort invites all-day lounging with the Catalina reclining loveseat. Easily recline back and unwind in either seat with the pull of a handle in the arm. Catalina’s deep-set back wings and sloped arms offer a sleek aesthetic for living spaces, while contoured seats, fully padded footrests and divided back cushions provide support for complete relaxation.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Catalina |
|---|---|
| Features | Non-Power and 2-Cushion |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 41.90 |
| Carton Weight | 159 lb |
| Product Weight | 159 lb |
| Motion Type | Stationary |
| Weight | 159 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 60 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Alister Sedona Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Henry Caramel Leather Loveseat
Double Reclining Loveseat With Nails
Brett Loveseat With Nails
Philip Loveseat
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Linden Charcoal Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Fog Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Jones Loveseat
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!