Charlotte Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Immerse yourself in pure relaxation with the Charlotte power lift recliner. Enhanced by Zero Gravity technology, Charlotte features customized comfort with a power headrest, lumbar and recline, all controlled by a convenient hand wand. Sculptural track arms and tailored aesthetics provide a sleek yet inviting look, with a slender back profile and tufted in-back design. Experience freedom and ease with a power lift function that makes it effortless to transition from a seated to standing position. Available in a wide array of fabrics to perfectly match your style.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Charlotte |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Power Lift, Zero-Gravity Reclining, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Lift Recliners |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 176 lb |
| Product Weight | 176 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 176 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 33 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Charlotte |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Oscar Molasses Fabric Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
Astor Platinum Power Lift Recliner W/ Headrest & Lumbar
Zecliner Model 2+ Dove Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Liam Bronze Power Lift Recliner
Pinnacle Platinum Power Lift Recliner
Clayton Gold Power Lift Recliner W/ Massage & Heat
Jean Bronze Power Lift Recliner
Pinnacle Platinum Power Lift Recliner W/ Headrest & Lumbar
Shaw Russet Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Clive Clove Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Oscar Pumpernickel Fabric Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!