Fern Fabric Chair
Clean lines and a cantilevered front make the Fern chair a welcome addition to any home. With generous seating space from arm to arm, Fern provides plenty of roomy comfort to lounge and relax. Round tapered legs positioned directly under the narrow track arms offer a distinctively modern architectural feel to spaces. A casual pleat design back cushion completes the on-trend look of Fern.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Fern |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) and Non-Power |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 15.97 |
| Carton Weight | 86 lb |
| Product Weight | 86 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Carton Volume | 15.970 |
| Carton Weight | 86.000 lb |
| Weight | 86 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 33 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Green |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Fern |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Zecliner Model 3+ Ceramic Fabric Power Rocking Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Philip Chair
Monroe Chair And A Half
Willow Swivel Chair
1750-71 Raleigh Swivel Glider
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Kingman Fabric Chair
Henry Caramel Leather Chair
1750-69 Raleigh Swivel Chair
Jupiter Brown Fabric Chair
1b00-33 Baldwin Motion Chair With Swivel
Zecliner Model 2 Petite Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!