Carpenter Brown Rectangular Lift-Top Coffee Table with Casters
Modern rustic style is combined with practical function in the Carpenter rectangular lift coffee table with casters. A planked wood top lifts up to reveal storage, while an open lower shelf is an ideal place for storing a blanket. And when you need to move the table out of the way, hidden casters make it easy to maneuver. Inspired by the look of vintage workbenches, this lift coffee table features light brown, distressed acacia wood planks for a reclaimed look, hand-worked metal frames and exposed bolt heads.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Carpenter |
|---|---|
| Features | Casters and Storage |
| Style | Rustic Farmhouse |
| Type | Coffee Tables |
| Carton Volume | 16.469 |
| Carton Weight | 147.000 lb |
| Product Weight | 147 lb |
| Carton Volume | 15.361 |
| Weight | 147 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 50 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Rustic Farmhouse |
| Collection | Carpenter |
| Features | Storage |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Americana Modern – Denim Cocktail Table
Americana Modern – Cotton Cocktail Table
Olivia 4 Drawer, Cocktail Table
50″ Coffee Table
48″ Coffee Table
Nantucket Coffee Table
Essex Coffee Table
Toscana 4 Drawer Cocktail Table
Sausalito Coffee Table
Teak 4 Drawer, 1 Shelf Cocktail Table
Vineyard Cocktail Table
Graceland Cocktail Table
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!