Oasis 2-Piece Sectional
Experience ultimate comfort with the Oasis 2-Piece Sectional. Crafted with a sturdy solid wood frame and sleek block feet, this sectional features dual chaise lounges for symmetrical style. Its Smoke Grey upholstery and stylish track arms, complemented by contrasting toss pillows, ensure this piece is both a cozy and chic addition to any living space.
Product Details
| Reversible Back Cushion | Yes |
|---|---|
| Solid Wood Feet | Yes |
| 4 pillows – front Velocity Pewter, back Crossing Smoke | Yes |
| Crossing Smoke 100% Polyester | Yes |
| Velocity Pewter 100% Polyester | Yes |
| No Assembly Required | Yes |
| Frame | Solid Wood |
| Springs | Pocketed Spring Coils |
| Back Cushion | Channeled, Bagged, Blown Fiber |
| Seat Cushion | 1.8 lb HR Foam Core with Soft Foam Topper |
| Pillow Fabric | Velocity Pewter |
| Base Fabric | Crossing Smoke |
| Cubes | 126 |
| Weight | 302 lbs. |
| Dimensions | 110″ × 88″ × 41″(W×D×H) |
| Weight | 302 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 88 × 110 × 41 in |
| Brand | Legends Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Crossing Smoke |
| Style | Contemporary |
| Collection | Oasis |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
1q00-sect Tyler Sectional
Athena 2-Piece Sectional
1430r-sect Monroe Sectional
4d00-sect Darcy Sectional
2450-sect Huck Sectional
2400-sect Malibu Sectional
3n00-sect Nola Sectional
Camden Dusty Taupe Leather Power Reclining Sectional with Power Headrest
Athena 2-Piece Sectional
3450-sect Milner Sectional
Athena 2-Piece Sectional
Cyndi 2-Piece Sectional
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!