Minerva 2-Piece Sectional
Introduce the Minerva 2-Piece Sectional into your living space for ultimate comfort and style. This sectional boasts sleek track arms and plush welted cushions, complemented by contrasting toss pillows. Perfect for any living room or great room, it promises both a chic look and a family-friendly seating solution.
Product Details
| Reversible Back Cushion | Yes |
|---|---|
| 3 pillows Crossing Anchor | Yes |
| 3 pillows – front Pirelli Asphalt, back Crossing Anchor | Yes |
| Crossing Anchor 100% Polyester | Yes |
| Pirelli Asphalt 100% Polyester | Yes |
| No Assembly Required | Yes |
| Frame | frame |
| Springs | Springs |
| Back Cushion | Channeled, Bagged, Blown Fiber |
| Seat Cushion | 1.8 lb HR Foam Core with Soft Foam Topper |
| Pillow Fabric | Pirelli Asphalt |
| Base Fabric | Crossing Anchor |
| Cubes | 139 |
| Weight | 355 lbs. |
| Dimensions | 129″ × 100″ × 42″(W×D×H) |
| Weight | 355 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 100 × 129 × 42 in |
| Brand | Legends Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Crossing Anchor |
| Style | Transitional |
| Collection | Minerva |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Camden Dusty Taupe Leather Power Reclining Sectional with Power Headrest
2400-sect Malibu Sectional
Wyatt Canyon Leather Power Reclining Sectional with Power Headrest & Lumbar
Athena 2-Piece Sectional
4d00-sect Darcy Sectional
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests & Lumbar
2450-sect Huck Sectional
Vernon Admiral Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrest, Lumbar, Heat, & Massage
Cyndi 2-Piece Sectional
Aurora Ash Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests
Vernon Admiral Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrest, Lumbar, Heat, & Massage
4m00-sect Miller Sectional
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!