Cyndi 2-Piece Sectional
Introduce a touch of modern elegance to your space with the Cyndi 2-Piece Sectional. This sectional boasts a sturdy solid wood frame and plush foam cushions for ultimate comfort. Its clean lines, tufted seating, and contrasting toss pillows enhance any living or great room with contemporary flair.
Product Details
| Reversible Back Cushion | Yes |
|---|---|
| Tufted bench seat | Yes |
| Solid Wood Feet | Yes |
| 2 pillows Harlequin Blue | Yes |
| 2 pillows Arrowhead Denim | Yes |
| Avanti Pepper 100% Polyester | Yes |
| Harlequin Blue 100% Polyester | Yes |
| Arrowhead Denim 100% Polyester | Yes |
| No Assembly Required | Yes |
| Frame | Solid Wood |
| Springs | Pocketed Spring Coils |
| Back Cushion | Channeled, Bagged, Blown Fiber |
| Seat Cushion | 1.9 lb HR Foam Core with Soft Foam Topper |
| Pillow Fabric | Harlequin Blue, Arrowhead Denim |
| Base Fabric | Avanti Pepper |
| Cubes | 96 |
| Weight | 266 lbs. |
| Dimensions | 11″ × 92″ × 35″(W×D×H) |
| Weight | 266 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 92 × 11 × 35 in |
| Brand | Legends Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Avanti Pepper |
| Style | Contemporary |
| Collection | Cyndi |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
2450-sect Huck Sectional
Wyatt Gunmetal Leather Power Reclining Sectional with Power Headrest & Lumbar
Athena 2-Piece Sectional
4d00-sect Darcy Sectional
Vernon Admiral Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrest, Lumbar, Heat, & Massage
Camden Dusty Taupe Leather Power Reclining Sectional with Power Headrest
Linden Charcoal Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests & Lumbar
1430r-sect Monroe Sectional
2k00-sect Kinley Sectional
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests & Lumbar
Belmont – Autumn Fog 6pc Zero-gravity Modular Power Reclining Sectional
Aurora Ash Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!