Athena 2-Piece Sectional
Introducing the Athena Zaftig Ebony 2-Piece Sectional A, perfect for enhancing your living space with both style and comfort. This sectional boasts rolled arms, plush welted cushions, and eye-catching contrasting toss pillows. Ideal for family gatherings, it promises to be a chic and cozy addition to your living or great room.
Product Details
| Reversible Back Cushion | Yes |
|---|---|
| Welted cushions, arms and pillows | Yes |
| 3 pillows Zaftig Ebony | Yes |
| 3 pillows Dutton Charcoal | Yes |
| Zaftig Ebony 100% Polyester | Yes |
| Dutton Charcoal 100% Polyester | Yes |
| No Assembly Required | Yes |
| Frame | Solid CNC Plywood and LVL |
| Springs | Pocketed Spring Coils |
| Back Cushion | Channeled, Bagged, Blown Fiber |
| Seat Cushion | 1.8 lb HR Foam Core with Soft Foam Topper |
| Pillow Fabric | Dutton Charcoal |
| Base Fabric | Zaftig Ebony |
| Cubes | 142 |
| Weight | 355 lbs. |
| Dimensions | 131″ × 102″ × 40″(W×D×H) |
| Weight | 355 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 102 × 131 × 40 in |
| Brand | Legends Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Crossing Smoke |
| Style | Transitional |
| Collection | Athena |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests & Lumbar
3k00-sect Kylie Sectional
Belmont – Autumn Fog 6pc Zero-gravity Modular Power Reclining Sectional
Aurora Coconut Milk Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests
1430r-sect Monroe Sectional
Vernon Admiral Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrest, Lumbar, Heat, & Massage
Vernon Dove Grey Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrest, Lumbar, Heat, & Massage
Vernon Admiral Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrest, Lumbar, Heat, & Massage
Aurora Ash Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests
3450-sect Milner Sectional
3300-sect Anderson Sectional
2450-sect Huck Sectional
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!