Athena 2-Piece Sectional
Introducing the Athena Zaftig Ebony 2-Piece Sectional A, perfect for enhancing your living space with both style and comfort. This sectional boasts rolled arms, plush welted cushions, and eye-catching contrasting toss pillows. Ideal for family gatherings, it promises to be a chic and cozy addition to your living or great room.
Product Details
| Reversible Back Cushion | Yes |
|---|---|
| Welted cushions, arms and pillows | Yes |
| 3 pillows Zaftig Ebony | Yes |
| 3 pillows Dutton Charcoal | Yes |
| Zaftig Ebony 100% Polyester | Yes |
| Dutton Charcoal 100% Polyester | Yes |
| No Assembly Required | Yes |
| Frame | Solid CNC Plywood and LVL |
| Springs | Pocketed Spring Coils |
| Back Cushion | Channeled, Bagged, Blown Fiber |
| Seat Cushion | 1.8 lb HR Foam Core with Soft Foam Topper |
| Pillow Fabric | Dutton Charcoal |
| Base Fabric | Zaftig Ebony |
| Cubes | 142 |
| Weight | 355 lbs. |
| Dimensions | 131″ × 102″ × 40″(W×D×H) |
| Weight | 355 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 102 × 131 × 40 in |
| Brand | Legends Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Zaftig Ebony |
| Style | Transitional |
| Collection | Athena |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
3300-sect Anderson Sectional
2630-sect Charlie Sectional
Vernon Admiral Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrest, Lumbar, Heat, & Massage
Vernon Admiral Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrest, Lumbar, Heat, & Massage
Cyndi 2-Piece Sectional
Oasis Leather Sectional
4t00-sect Thomas Sectional
Vernon Dove Grey Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrest, Lumbar, Heat, & Massage
3k00-sect Kylie Sectional
4m00-sect Miller Sectional
Linden Charcoal Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests & Lumbar
Wyatt Canyon Leather Power Reclining Sectional with Power Headrest & Lumbar
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!