Yukon Leather Rocking Recliner
Yukon features a triple pillow-back cushion providing extreme comfort. Adding to this comfort, you will find a soft arm pillow and fully padded footrest. All that’s left is to sit back, relax, and recline to your favorite spot. Rock back and forth while relaxing, or effortlessly recline at multiple angles from an upright to a fully reclined position.
Features
| Rocking | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Yukon |
|---|---|
| Features | Non-Power and Rocking |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 26.33 |
| Carton Weight | 111 lb |
| Product Weight | 111 lb |
| Motion Type | Stationary |
| Weight | 111 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 39 × 45 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Yukon |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Kodie Rocking Recliner
Henry Beige Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Minimum Proximity Recliner With Nails
Reed Rocking Recliner
Rocker Recliner With Nails
Lancer Rocking Recliner
Sparrow Rocking Recliner
Wynne Rocking Recliner
Fulton Rocking Recliner
Henry Fog Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Vail Rocking Recliner
Leather Minimum Proximity Recliner With Nails
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!