Yukon Fabric Power Rocking Recliner
Yukon features a triple pillow-back cushion providing extreme comfort. Adding to this comfort, you will find a soft arm pillow and fully padded footrest. All that’s left is to sit back, relax, and recline to your favorite spot. A power rocking reclining mechanism lets you rock and change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position with the touch of a button.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Rocking | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Yukon |
|---|---|
| Features | Power, Rocking, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 26.33 |
| Carton Weight | 123 lb |
| Product Weight | 123 lb |
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 39 × 45 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Yukon |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
1320-31 Addie Push Back Recliner
Maverick Rocking Recliner
Leather Minimum Proximity Recliner With Nails
Lancer Rocking Recliner
Pinnacle Rocking Recliner
Rocker Recliner With Nails
Minimum Proximity Recliner
Henry Fog Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Henry Beige Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Vail Rocking Recliner
Henry Burnt Umber Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Wynne Rocking Recliner
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!