Wyatt Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Find simplified indulgence in the Wyatt power recliner. We’ve streamlined our prime modern relaxation innovations into this recliner for all the luxury you need in a simple package. The wide, transitional style track arms cradle you as Wyatt’s power control empowers you to customize your Zero Gravity recline for a weightless feel. Need a place to kick back and scroll? Wyatt has a USB-A and USB-C ports to keep your devices charged and within reach. The Wyatt recliner, your everyday downtime destination.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Wyatt |
|---|---|
| Style | Transitional |
| Carton Volume | 27.083 |
| Carton Weight | 186.000 lb |
| Product Weight | 161 lb |
| Type | Recliners |
| Material | Leather |
| Weight | 161 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 39 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Wyatt |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Jasper Rocking Recliner
Sparrow Rocking Recliner
Rocker Recliner With Nails
Greyson Rocking Recliner
Wynne Rocking Recliner
Swivel Gliding Recliner
Fulton Rocking Recliner
Henry Beige Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Minimum Proximity Recliner With Nails
Rocker Recliner
1310-31 Addie Push Back Recliner
Jay Rocking Recliner
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!