View Dove Leather Power Swivel Recliner with Power Headrest
Enjoy an extensive range of motion in a chair that looks as good as it feels with the MOV 360 View recliner. Whether you are gaming, chatting or watching a movie, you can stay active as you sit with help from a swivel that rotates a full 360 degrees. Pad-over arms are paired with a divided backrest for head and lower back support, while an extended footrest accommodates taller users. Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ seat system provides long-lasting seat support that you can count on. Move seamlessly from sitting to fully reclined with a power button that allows you to customize your comfort. Upholstered in a premium, taupe split/grain leather with a welt trim and heavy thread top-stitching for a refined look, View is sure to make a statement in your home.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Swivel | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | View |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Lay-Flat Mechanism, Swiveling, and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 050-01 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 23.536 |
| Carton Weight | 157.000 lb |
| Product Weight | 157 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 157 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 35 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | View |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
1310-31 Addie Push Back Recliner
James Rocking Recliner
Leather Rocker Recliner With Nails
Wynne Rocking Recliner
Henry Burnt Umber Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Minimum Proximity Recliner With Nails
Swivel Gliding Recliner
Fulton Rocking Recliner
Trouper Rocking Recliner
Swivel Gliding Recliner With Nails
Astor Rocking Recliner
Maverick Rocking Recliner
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!