Score Leather Power Recliner with Power Headrest
Experience ultimate comfort and weightlessness with the Score power recliner with power headrest. This sleek leather recliner features independently adjustable headrest and reclines to a Zero Gravity position that puts you in a state of weightlessness. The contoured seat cradles you in, while the Blue Steel Spring™ system provides lasting comfort and support. Add a touch of everyday luxury with Score.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Score |
|---|---|
| Material | Leather |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Style | Transitional |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 152 lb |
| Product Weight | 152 lb |
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 36 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Score |
| Features | Leather, Power, Power Headrest |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Greyson Rocking Recliner
Astor Rocking Recliner
Wynne Rocking Recliner
Henry Burnt Umber Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Joshua Rocking Recliner
Kodie Rocking Recliner
1310-31 Addie Push Back Recliner
Leather Minimum Proximity Recliner With Nails
Henry Beige Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Minimum Proximity Recliner With Nails
Swivel Gliding Recliner With Nails
Leather Rocker Recliner With Nails
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!