Rio Leather Recliner
Invest in a comfortable recliner that has a simple, versatile look with the Rio Recliner, available in our premium leather upholstery. Using a handle in the arm, it’s easy to adjust the recline and get into the relaxation zone. Other features designed to enhance your well-being include divided back cushions that offer comprehensive support for your neck, back and lower lumbar. Inset padded armrests have a refined look and reduce pressure on your forearms. Reinforced by our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ that combines firmness with flexibility, the Rio leather recliner is built to last. Create a look that elevate your home décor by choosing from over 50 options of our premium leather upholstery.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Features | Non-Power and Wall Hugger |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 26.33 |
| Carton Weight | 108 lb |
| Product Weight | 108 lb |
| Motion Type | Stationary |
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Rocker Recliner With Nails
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Astor Rocking Recliner
1310-31 Addie Push Back Recliner
Henry Caramel Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Reed Rocking Recliner
Wynne Rocking Recliner
Lancer Rocking Recliner
Swivel Gliding Recliner
Henry Burnt Umber Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Vail Rocking Recliner
Leather Rocker Recliner With Nails
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!