Magnus Fabric Power Recliner
If your idea of ultimate relaxation involves lounging and reclining back to watch some TV, Magnus is the style for you. Its scale combined with plush pillow arms and channeled back cushions will make this your new favorite napping place. A smooth reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Magnus |
|---|---|
| Features | Power, Charging Ports Included, and Wall Hugger |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 123 lb |
| Product Weight | 123 lb |
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 36 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Magnus |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Henry Fog Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Minimum Proximity Recliner With Nails
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Greyson Rocking Recliner
Jay Rocking Recliner
Henry Caramel Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
James Rocking Recliner
Jasper Rocking Recliner
Henry Beige Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Minimum Proximity Recliner
Wynne Rocking Recliner
Fulton Rocking Recliner
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!