Geneva Fabric Rocking Recliner
Geneva features a double bustle-back cushion with vertical stitching details and a comfortable fully padded footrest for reclining in comfort. The arms are generously padded for extra relaxation. Rock back and forth while relaxing, or effortlessly recline at multiple angles from an upright to a fully reclined position.
Features
| Rocking | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Geneva |
|---|---|
| Features | Non-Power and Rocking |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 22.85 |
| Carton Weight | 108 lb |
| Product Weight | 108 lb |
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 36 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Geneva |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Rocker Recliner With Nails
Leather Rocker Recliner With Nails
James Rocking Recliner
Astor Rocking Recliner
Jasper Rocking Recliner
Henry Caramel Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Swivel Gliding Recliner With Nails
Kodie Rocking Recliner
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Vail Rocking Recliner
Lancer Rocking Recliner
Rocker Recliner
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!