Geneva Fabric Power Recliner
Geneva features a double bustle-back cushion with vertical stitching details and a comfortable fully padded footrest for reclining in comfort. The arms are generously padded for extra relaxation. A power reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position with the touch of a button.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Geneva |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Motion Type | Power Reclining |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 22.85 |
| Carton Weight | 115 lb |
| Product Weight | 115 lb |
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 36 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Geneva |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Beau Silt Fabric Power Recliner with Power Headrest
Vail Rocking Recliner
Lancer Rocking Recliner
Astor Rocking Recliner
Pinnacle Rocking Recliner
Reed Rocking Recliner
Wynne Rocking Recliner
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Jasper Rocking Recliner
Maverick Rocking Recliner
Henry Fog Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Fulton Rocking Recliner
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!