Devon Leather Rocking Recliner
Devon’s profile includes puckered stitching and a tufted back, which provides contrast and style while delivering extreme comfort and relaxation. Feel content while you lean back and rest your feet on the fully padded footrest. Nailhead trim outlines the front of the arms adding flair to its traditional design. Rock back and forth while relaxing, or effortlessly recline at multiple angles from an upright to a fully reclined position.
Features
| Rocking | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Devon |
|---|---|
| Features | Non-Power, Rocking, and Tufting |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 22.85 |
| Carton Weight | 119 lb |
| Product Weight | 119 lb |
| Motion Type | Stationary |
| Weight | 119 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 34 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Devon |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Leather Rocker Recliner With Nails
Henry Burnt Umber Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
James Rocking Recliner
Beau Silt Fabric Power Recliner with Power Headrest
Trouper Rocking Recliner
Pinnacle Rocking Recliner
Lancer Rocking Recliner
Leather Minimum Proximity Recliner With Nails
Jay Rocking Recliner
Swivel Gliding Recliner With Nails
Kodie Rocking Recliner
Joshua Rocking Recliner
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!