Aurora Ash Leather Power Recliner with Power Headrest
The luxurious look of upscale stationary furniture combines with functional adjustability with the Aurora power recliner with power headrest. Transform your living space into a stylish oasis for relaxation and surround yourself in contemporary comfort with design features such as soft, wide track arms and a low profile, stationary look with motion functionality. The power recline and headrest help you achieve maximum relaxation, while Zero Gravity technology gives you a feeling of weightlessness. At the heart of this chair’s seat is Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ provide lasting comfort and support. Upholstered in a high-quality, ash gray top-grain leather, the Aurora power recliner serves as a beautiful complement to any home.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Aurora |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Zero-Gravity Reclining, and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 749-01 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 32.957 |
| Carton Weight | 172.000 lb |
| Product Weight | 172 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 41 × 32 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Aurora |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
James Rocking Recliner
1320-31 Addie Push Back Recliner
Jasper Rocking Recliner
Swivel Gliding Recliner
Swivel Gliding Recliner With Nails
Minimum Proximity Recliner
Henry Fog Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Joshua Rocking Recliner
Pinnacle Rocking Recliner
Kodie Rocking Recliner
Fulton Rocking Recliner
Henry Beige Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!