Score Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Experience ultimate comfort and weightlessness with the Score power lift recliner with power headrest and lumbar. This sleek fabric lift recliner features independently adjustable recline, headrest and lumbar support, and reclines to a Zero Gravity position that puts you in a state of weightlessness. Power lift aids in getting in and out of the chair at the touch of a button. The contoured seat cradles you in, while the Blue Steel Spring™ system provides lasting comfort and support. Add a touch of everyday luxury with Score.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Score |
|---|---|
| Features | Zero-Gravity Reclining, Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, Power Lumbar, and Power Lift |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Lift Recliners |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 153 lb |
| Product Weight | 153 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 153 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 36 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Score |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Shaw Driftwood Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Zecliner Model 2+ Umber Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Clive Clove Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
James Silver Power Lift Recliner
Oscar Molasses Fabric Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
Jenkins Driftwood Fabric Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
Pinnacle Platinum Power Lift Recliner
Zecliner Model 2 Petite Dove Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
1310-31 Addie Push Back Recliner
Jenkins Bark Fabric Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
Clive Peppercorn Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Oscar Pumpernickel Fabric Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!